WRITTEN SUBMISSIONS

The Commission encouraged Yukoners to participate in its review of the Yukon’s electoral districts.

All Yukoners had an opportunity to comment on the territory’s electoral boundaries during the Commission’s work.

Written submissions are public documents. They appear here and may appear in the Commission’s reports.



List of Submissions

Name Electoral District / Community
1. Keith Austin Pelly-Nisutlin
2. Joanne Green,
Porter Creek Centre Returning Officer
Porter Creek Centre/Porter Creek South
3. Jack Bowers,
Mayor of Faro
Pelly-Nisutlin
4. Megan Slobodin Copperbelt South
5. Charles Brunner,
Returning Officer, Klondike
Klondike/Mayo-Tatchun
6. Richard Sidney, Kaa Sháade Háni, Teslin Tlingit Council and
Clara Jules, Mayor of the Village of Teslin
Pelly-Nisutlin
7. l’Association franco-yukonnaise Whitehorse
8. Jack Bowers, Mayor of the Town of Faro and
Scott Bolton, Mayor of the Village of Mayo
Pelly-Nisutlin
9. David Laxton Porter Creek North
10. Andy Carvill, Khà Shâde Héni, Carcross/Tagish First Nation Mount Lorne - Southern Lakes
11. Perry Savoie, Co-Chair, Marsh Lake Local Advisory Council Mount Lorne-Southern Lakes
12. Shirley LaRoy Mount Lorne-Southern Lakes
13. Katy Delau Mount Lorne-Southern Lakes
14. Bonnitta Ritchie, Co-Chair, Tagish Local Advisory Council Mount Lorne-Southern Lakes
15. Don Hutton, MLA, Mayo-Tatchun Mayo-Tatchun
16. Harold Roche Lake Laberge/Porter Creek North
17. Brian Farrell Lake Laberge/Porter Creek North
18. Trish MacPherson, Returning Officer, Lake Laberge Lake Laberge
19. Randy Carey Lake Laberge
20. Dallas Schaber Lake Laberge/Porter Creek North
21. Vicki Roche Lake Laberge/Porter Creek North
22. Dahn Casselman Lake Laberge/Porter Creek North
23. Erin Stehelin Lake Laberge/Porter Creek North
24. Kristen Trotter Lake Laberge/Porter Creek North
25. Jenelle Gray Lake Laberge/Porter Creek North
26. Dr. James Purnell Lake Laberge/Porter Creek North
27. Larry Carlyle Lake Laberge/Porter Creek North
28. Allan Morse Lake Laberge/Porter Creek North
29. Scott Bolton, Mayor, Village of Mayo Mayo-Tatchun/Pelly-Nisutlin
30. Heather and David Mathers Lake Laberge/Porter Creek North
31. Simon Mervyn, Chief, First Nation of NaCho Nyak Dun Mayo-Tatchun/Pelly-Nisutlin
32. Paul Dabbs Mount Lorne-Southern Lakes
33. Brad Cathers, MLA, Lake Laberge Lake Laberge/Porter Creek North
34. Al Falle Lake Laberge/Porter Creek North
35. Watson Lake Chamber of Commerce Watson Lake
36. Janet Drever-Purnell Lake Laberge/Porter Creek North
37. Sonny Gray Lake Laberge/Porter Creek North
38. Lindsay Heynen Lake Laberge/Porter Creek North
39. Brian Langevin Lake Laberge/Porter Creek North
40. Patti Toole Lake Laberge/Porter Creek North
41. Andre Fortin Lake Laberge/Porter Creek North
42. Krista and Delwyn Klassen Lake Laberge/Porter Creek North